Skontaktuj się z nami

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

wtorek, 24 listopada 2020



Mam stopień znaczny - czy należy mi się świadczenie „500+” ?

 

Wiele osób zadaje nam pytanie czy mając orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności należy im się świadczenie uzupełniające tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych?

Niestety, ale nie. By otrzymać świadczenie uzupełniające wymagane jest posiadanie orzeczonej całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji przez lekarza orzecznika / komisje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tylko takie orzeczenie pozwala uzyskać świadczenie. Mimo, iż w większości przypadków orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (dawna I grupa inwalidzka) oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji traktowane są równoważnie - w przypadku wniosku o uzyskanie świadczenia uzupełniającego tak nie jest. Tu wymagane jest posiadanie orzeczenia wydanego przez ZUS lub KRUS o całkowitej niezdolności do pracy.

Jeśli takiego orzeczenia nie posiadamy - po złożeniu wniosku ZUS ESUN zostaniemy poddani orzekaniu. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - możemy dołączyć jako załącznik. Jeśli uzyskamy takie orzeczenie (niezdolność do samodzielnej egzystencji) - wtedy po spełnieniu pozostałych warunków (limitów kwot innych świadczenie publicznych) uzyskamy świadczenie uzupełniające.

Więcej informacji znajdziemy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/500-swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji/2388941

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 Zakończyliśmy projekt aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami w 2021r. Ze wsparcia, realizowanego głównie w formie zdalnej, skor...