Skontaktuj się z nami

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

czwartek, 12 listopada 2020

 


Zadaniowy system czasu pracy

 

Normy czasu pracy określają maksymalną liczbę godzin, jaką pracownik może przepracować zgodnie z obowiązującymi go przepisami prawa pracy. W przypadku klasycznej umowy o pracę (dotyczy również telepracy) na pełen etat norma ta zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin łącznie w ciągu tygodnia. Trochę inaczej sprawa się ma w przypadku osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym i umiarkowanym - norma ta wynosi 7 godzin dziennie i 35 godzin łącznie w ciągu tygodnia, z zachowaniem dodatkowo 1 godziny przerwy (łącznie) w ciągu dnia - chyba, że lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na wyższą normę.

System czasu pracy to swoisty zbiór tych norm. Określa on, jak rozkłada się czas pracy w dniu, tygodniu, a także w obejmującym je okresie rozliczeniowym. Kodeks pracy przewiduje kilka możliwych systemów czasu pracy. Najczęściej stosowanym systemem jest podstawowy system czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wykonują pracę zgodnie z ustalonym rozkładem po 8 godzin dziennie (7 godz. dla os. niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym). Natomiast praca ponad 8 godzin (7 dla os. niepełnosprawnych jw.) jest dla nich pracą nadliczbową.

W przypadku niektórych rodzajów wykonywanej pracy takich jak np. telemarketing, tworzenie baz danych, szczególnie gdy zatrudnienie ma formę telepracy i praca wykonywana jest w domu pracownika, takie rozwiązanie może nie być do końca wygodne i praktyczne. Dla przykładu pracownik ma za zadanie stworzyć w ciągu tygodnia bazę danych składającą się z 1000 rekordów, a w piątek ma pilne wyjście na rehabilitacje. W podstawowym systemie pracownik niepełnosprawny musiałby poświęcić w ten piątek 7 godzin (6 nie licząc przerwy) siedząc przed komputerem, mimo, iż jest on w stanie wykonać zadanie wcześniej poświęcając na nie więcej czasu w inne dni. W takich i podobnych przypadkach rozwiązaniem jest zastosowanie w umowie o pracę zadaniowego systemu czasu pracy.

W systemie zadaniowego czasu pracy czas pracy pracownika wyznaczany jest wymiarem jego zadań i kształtowany przez niego samodzielnie, przy uwzględnieniu przeciętnego 40-godzinnego tygodnia pracy (35 godz. dla os. niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym) w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, iż pracownik rozliczany jest nie z czasu jaki poświęca na pracę, lecz z zadań, które ma do wykonania. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie pracownik rozliczany jest za efekty swojej pracy, a nie za czas jaki na nią poświęca. Bardzo często system ten stosuje się w umowach o telepracę.

Więcej informacji dotyczących zadaniowego systemu czasu pracy oraz innych systemów można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

https://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/czas_pracy/731092,Jakie-sa-systemy-czasu-pracy.html

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zadaniowy-czas-pracy-czy-obejmuje-go-obowiazek-ewidencjonowania-godzin-pracy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 Zakończyliśmy projekt aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami w 2021r. Ze wsparcia, realizowanego głównie w formie zdalnej, skor...